Ikoniškos išvaizdos filtruotos kavos Chemex kavinukas galbūt populiarumu ir žinomumu nusileidžia tik Itališkam Espresso (Mokos) kavinukui. Greičiausiai ne kiekvienas žino kaip jis vadinasi ar kaip jį taisyklingai naudoti tačiau jį dažnai galite pamatyti modernaus dizaino interjeruose ar Influencerių Facebook sienose ar Instagram sraute. Chemex išlieka populiarus nors jam jau beveik 80 metų.
Filtruotos kavos kavinukas Chemex buvo sukurtas dar 1941 m. chemiko Daktaro Peter Schlumbohm, kuris per gyvenimą sukūrė ir užpatentavo daugiau negu 300 įrenginių. Jis siekė sukurti kasdieną naudojamus daigtus praktiškesniais ir gražesniais, kad jų naudotojai mėgautūsi jų naudojimu.
Chemiko išsilavinimas Peter Schlumbohm leido suprasti koks turi būti kavinukas tobulai atskleidžiantis kavos aromatą, skonį ir grožį. Įkvėptas Bauhaus dizaino mokyklos siekį sukurti nuostabaus dizaino kavinuką, kuris išsiskirtų savo praktiškumu ir paprastumu, tačiau išliktu modernus ir laikui nepavaldus.
Kruopštus darbas buvo įvertintas – jau po dviejų metų (1943 m.) Niujorko Modernaus meno muziejus Chemex įtraukė į savo kolekciją.
Chemex kavinuku ruošta kava pasižymi lengvu, vaisingu ir gaiviu skoniu. Ji nėra tokia stipri, kofeino kiekis yra mažesnis. Kava nebus tinkama ruošti kapučino ar kitai pieniškai kavai. Tai kardinali priešingybė Espresso kavinuku ruoštai kavai, kuri pasižymi tvirtu ir aliejingu kūnu.
Ruošiant kavą rekomenduojama naudoti apie 60 gramų kavos 1 litrui kavos. Žinoma, skonis yra labai individualus dalykas, todėl ekspermentuokite kol atrasite sau tinkamą kavos skonį.
Pasiruošti kavą Chemex kavinuku nėra sudėtinga, tačiau skonis labai priklausys nuo mažų smulkmenų ir detalių kaip maltos kavos rūpumas, laikas, vandens temperatūra. Procesas paprastas ir aiškus, tačiau rezultatas gali kas kartą būti vis kitoks.
Paruošti 2 puodelius puikios filtruotos kavos jums reikės:
Užkaiskite virdulį su vandeniu. Kol vanduo kais galite pasiruošti filtrą. Filtrai būna kvadratiniai arba pusapvaliai – pritaikyti prie kavinuko formos. Taip pat būna skirtingų spalvų – balti ir rudi. Kaip nebūtų keista filtrų forma ir spalva turi tik estetinį skirtumą. Kavos skoniui naudojamo filtro spalva ir forma įtakos neturi.
Sulankstykite filtrą ir įdėkite į kavinuką taip kad trigubas filtro sluoksnis būtų atsuktas į piltuvėlio pusę. Tada lėtai nupilkite jį karštu vandeniu, kad visas filtrąs būtų šlapias. Taip nuplausite popieriaus skonį, o karštas vanduo sušildys kavinuką. Dar truputi pasukite vandenį ir išpilkite jį neišėmę filtro.
Sumalkite kavą rūpios drusko stambumu. Taip sumalta kava atsiskleis geriausiai ir sutekės nei per greitai nei per lėtai. Taip pat kava bus silpnesnė nes ištirps mažiau kofeino.
Sumaltą kavą supilkite į filtrą ir kavinuką švelniai krestelėkite, kad kava pasiskirstytų tolygiai. Tada maža srove, lėtais sukamaisiais judesiais užpilkite kavą, kad ji visa būtų drėgna. Vandens reikės panašiai du kart tiek kiek dėjote kavos – 60 – 80 mililitrų. Supylus vandenį palaukite apie 30 sekundžių supilkyte likusį vandenį.
Nepamirškite vandenį piltį maža srovele netoli filtro sukant ratus. Venkite vandenį piltį tiesiai į filtro centrą. Kavos užpilimas ir filtracija tūrėtų trukti apie 4-5 minutes. Jeigu trunka ilgiau – vadinasi kavos pupelės buvo sumaltos per smulkiai. Jeigu trumpiau – per stambiai. Ekspermentuokite su kavos smulkumu.
Svarbu: Kavos negalima užpilti verdančiu vandeniu – vandens temperatūra tūrėtų būti apie 93-95 C. Jeigu neturite termometro, galite leisti vandeniui užvirti, o tada palaukite apie minutę.
Kai išlašės paskutiniai kavos lašai atkreipkite dėmesį į filtre likusius tirščius – jie tūrėtų būti pasiskirtę tolygiai. Jeigų yra duobių vadinasi vandenį pylėte nenuosekliai.
Išėmę filtrą pasukite kavinuką ir išpilstykite kavą į puodelius. Galite mėgautis nuostabia, filtruota Chemex kava.